Utrustning för sjövatten applikation

Kontrollpanel för sjövattenpumpar med rattar märkta Pump A, B och C till vänster. Avläsningar visar temperatur i °C, tryck i bar och flöde i m³/h. System Start/Stopp-brytare till höger. Tidsstämpel: 14.10.2021, 19:33:44. Företag: Pumpeteknikk.as.

Ny leverans mot industri

För slutkund inom industri levererar vi pumpar för sjövattens applikation med uppgift att kyla gasturbiner i drift. Testet genomförs efter tätt samarbete med syster bolaget Pumpeteknikk AS i Norge och innefattar komplett system levererat i ”big size” plug and play utförande.

Installationen är prefabricerad av oss i containers  och inkluderar styrpaneler med unikt interface för överblick av processen samt full övervakning i real tid. Med imponerande kapacitet samt i duplex utförande levererar pumparna på hela  3x110kW och 3x115kW kylvatten 24/7. Allt skräddarsytt för att på ett säkert och effektivt sätt kunna cirkulera glykol mellan växlare och gasturbiner.